Zapraszamy do nauki i kontynuowania treningu karate WKF (wersja olimpijska) oraz wersji tradycyjnej karate shotokan.

Wszystkim adeptom tej dyscypliny przypominamy zawsze na treningach jego najważniejszą cechę: "Karate nigdy nie było techniką agresji".

Karate ma na celu m.in.:
1. Ogólny rozwój ćwiczących: fizyczny, psychiczny i duchowy.
2. Walka sportowa.
3. Samoobrona.

Posiadamy znakomitych szkoleniowców:

1.Bartłomiej Sołtysiak posiadacz czarnego pasa 2 dan sześciokrotny mistrz Polski, mistrz Europy karate shotokan (walki) Sunderland Anglia 6.12.2003r, akademicki mistrz Europy w -80kg Wrocław 2005, licencjonowany trener i egzaminator Polskiego Związku Karate.

2. Damian Sołtysiak posiadacz czarnego pasa 2 dan wielokrotny mistrz Polski m.in mistrzostwo Polski seniorów Brzeg Dolny 21.09.2003r oraz drużynowy mistrz Świata karate shotokan Zurych Szwajcaria 11.10.2003r, akademicki mistrz Polski -75kg Wrocław 2009, licencjonowany trener i egzaminator Polskiego Związku Karate.

Trening karate ma trzy główne cele:

1. Ogólny rozwój fizyczny realizowany jest przez cały okres treningowy. Ćwiczenia stosowane na treningu nie powodują przerostu mięśni, jak np. kulturystyka, podnoszenie ciężarów, ale harmonijnie rozwijają całość muskulatury człowieka. Rozwój psychiczny następuje równolegle z rozwojem fizycznym. Realizuje się to przez odpowiednie ćwiczenia, które powodują u ćwiczących wzrost poczucia własnych możliwości, odwagi, zdolności pokonywania własnych słabości oraz odporności na ból i zmęczenie. Rozwój duchowy następuje w wyniku stosowania odpowiedniego rytuału oraz odpowiedniej dyscypliny. Istotna role odgrywa tu sztuka koncentracji i prawidłowego oddychania. Elementy te odpowiednio rozwijane na treningach, przydatne są do walki sportowej, a także przydatne są uprawiającym karate na co dzień ułatwiając im życie oraz czyniąc ich bardziej sprawnymi psychicznie i umysłowo.

2. Walka sportowa - drugi istotny cel karate realizowany przez trening jaki możemy spotkać w większości dojo. W ludzkiej naturze leży chęć sprawdzenia się i wzajemnej rywalizacji. Dlatego powstało tyle sportów, które wzięły swój początek z rożnych rodzajów walki. Takie sporty jak boks, zapasy czy tez judo, kendo i inne wzięły właśnie swój początek z walki. Zostały w pewnym stopniu zmodyfikowane i przystosowane do walki sportowej i tak np. bokserzy dostali ochraniacze na ręce, z zapasów i judo wyeliminowane zostały elementy niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego, a w karate zostali wprowadzona pełna kontrola ciosów. Tzn. ciosy muszą być zadawane z maksymalną siłą i szybkością oraz zachowaniem prawidłowej techniki, na węzły nerwowe przeciwnika i powstrzymywane od nich na odległość od kilku milimetrów do kilku centymetrów, w zależności od partii ciała na która wyprowadzamy cios. Jest to bardzo trudna sztuka, ale jej opanowanie jest konieczne, aby móc prowadzić walki sportowe.

3. Samoobrona była kiedyś głównym powodem zajmowania się karate. Na początku naszego wieku nastąpił dynamiczny rozwój karate, a główna przyczyna była duża skuteczność technik karate w samoobronie. Stosowanie technik karate dopuszczalne jest w obronie koniecznej. Takie podejście do samoobrony, powoduje to, ze szereg znakomitych karateków przez cale życie nie ma potrzeby stosowania swoich umiejętności w praktyce. Jedna z zasad sztuk walki mówi, ze: walka nie rozpoczęta jest walka wygrana.

20 głównych zasad ducha karate:

- Karate rozpoczyna się i kończy pozdrowieniem.
- Karate nie jest forma agresji.
- Karate jest prawością i wdzięcznością.
- Karate jest droga do zrozumienia siebie i innych.
- W karate duch wyprzedza działanie.
- Karate jest lojalnością i spontanicznością.
- Karate uczy nas, ze niepowodzenie uderza w nas bardziej kiedy jest rezygnacja.
- Karate ma istnieć nie tylko w dojo.
- Karate jest zasada dla całego twojego życia.
- Duch karate musi zachęcać i stanowić radość dla wszystkich poczynań.
- Karate musi współistnieć z ogniem naszej duszy.
- Karate nie oznacza zwycięstwa, ale jest idea aby nie przegrać.
- Duch musi być niepodobny do swoich przeciwników.
- Koncentracja i wypoczynek muszą być używane we właściwym czasie.
- Ręce i stopy są mieczami.
- Karate jest myśleniem, ze cały świat może się obrócić przeciwko tobie.
- Karateka zawsze pozostaje w gotowości.
- Kata jest doskonałością stylu, zastosowanie jest następne.
- Tak jak luk karateka musi mieć zdolność kurczenia się i rozciągania, szybkości i powolności oraz analogicznie harmonijnego rozluźniania się i koncentracji.
- Duch musi zawsze dążyć do doskonałości.

5 zasad karate shotokan

I. Rzecz w tym, aby doskonalić charakter.
II. Rzecz w tym, aby rozwijać sile ducha.
III. Rzecz w tym, aby bronic prawdziwości drogi.
IV. Rzecz w tym, aby szanować etykietę.
V. Rzecz w tym, aby gorącość nie przesłaniała męstwa.