I Ogólnopolskie Seminarium Karate Pleszew 2011

Seminaryjne zajęcia poprowadzili Piotr Babicz, dziesięciokrotny mistrz Polski w kumite, trener kadry narodowej i posiadacz 6 dana, natomiast opiekunem w technikach kata była Marta Szymczak, złota medalistka mistrzostw świata i Europy w kata. W seminarium udział wzięło blisko 100 zawodników z Pleszewa i Wrocławia.

 

Treningi zaplanowano w dwóch salach: ZSP nr 1 przy ulicy Szkolnej (9:30 do 12:30), oraz ZST w Pleszewie przy ulicy Zielonej (14:30 do 18:00). Uroczyste otwarcie seminarium odbyło sie się w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie o 10:45. Otwarcia dokonali zaproszeni goście wicestarosta Powiatu Pleszewskiego Dorota Czaplicka, Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kuberka oraz przedstawiciel UMiG w Pleszewie - kierownik Wydziału Promocji Przemysław Marciniak. Zaproszonym gościom wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy. W ramach otwarcia seminarium Marta Szymczak wykonała dla zaproszonych gości oraz zgromadzonych zawodników i kibiców pokaz kata mistrzowskiego Unsu.

Kata - to słowo dosłownie znaczy „forma”. Jest to układ walki z kilkoma przeciwnikami (zwykle 4 - 8), ułożony przez mistrza i kultywowany przez jego uczniów. Kata wykonuje jeden człowiek, wyobrażający sobie wrogów i ich poczynania. Wykonuje on ściśle określone ruchy w ustalonych kierunkach. Tak powstają kinie kata embusen. Na Okinawie właśnie za pomocą kata przebiegała nauka karate. Z braku pisemnych przekazów wiedza karate dawnych mistrzów zawarta była w kata. Autorem pierwszej udekumentowanej formy był Bodihdarma, który ok. 520 r. ułożył ciąg technik o nazwie Shih pa lohan sho (chiń. Osiemnaście rąk oświeconego buddysty). Do dziś zachowały się jednak opisy tylko fragmentów tej pra-formy. Na ich podstawie można wywnioskować, że „prawnuczką” pierwszej kata jest forma Sanchin. W różnych stylach shaolin quan fa mistrzowie układali formy służące do nauki walki. Form tych uczono na Okinawie. Słynny mistrz Kushanku w 1761 r. na publicznym pokazie zademonstrował kata nazwaną póżniej jego imieniem. Dziś istnieje w wielu odmianach i wersjach stylowych.Piotr Babicz rozpoczął naukę kumite. Kumite (dosł. spotkanie dłoni) - walka w karate nosi nazwę kumite i jest najtrudniejszym rodzajem treningu. Ćwiczący sztuki walki zostaje powoli, systematycznie dopuszczony do walki, dopiero po gruntownym przygotowaniu psychofizycznym. Adept musi najpierw poznać różne kombinacje kopnięć, uderzeń, bloków, ogólnych zasad skutecznej obrony i ataku.

Pod koniec seminarium odbyły się egzaminy na brązowe pasy. Egzaminatorem był właśnie Piotr Babicz. Egzamin na brązowy pas 3 kyu zdali Maciej Drążewski i Artur Ankowiak.

Organizatorami seminarium byli: UMiG Pleszew, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Polska Federacja karate Sportowego oraz Pleszewski Klub Karate. Patronat medialny miał Kurier Pleszewski i Radio Centrum. Sponsorami Seminarium byli UMiG Pleszew, Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Maciej Vogt, Jarosław Śmigielski, Mirosław Konowalczyk, Piotr Zagórski, Ilona Fibner, Maciej Szkudlarek, Ziemowit Szymura, Magdalena Nawrocka, Tadeusz Żychlewicz Junior. Wszystkim sponsorom Pleszewski Klub Karate dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu Seminarium.

Zdjęcia w galerii